Spor yapmak neden önemli ?

Kemikleri güçlendirir: Spor yapmak kemik gücünüzü korur ve kemikler üzerinde olumlu bir yük yaratır. Bu yük kemik gücünün artırılması ve devamlılığını sağlar.Kemik yoğunluğuzun azalması (Osteoporoz) yaşla birlikte daha çok görülen önemli bir sağlık sorunudur. Bu sorun menopoz sonrasında kadınlarda erkeklere oranla daha da önem kazanır. Spor yapmak daha güçlü kemiklere sahip olmanızın garantisi gibidir.

Daha güçlü bir bellek sağlar: Sürekli ve düzenli spor yaparsanız uzun dönemli hafızanız (uzak geçmişteki olayları hatırlama yeteneği) yaşla birlikte gerilemez. Egzersiz , beyin hücrelerine sağladığı yüksek miktarda besin öğesi ve bol oksijen ile de beyninizdeki yaşlanmanın etkilerini geciktirir.

Spor yapmak , beyin hücrelerine sağladığı yüksek miktarda besin öğesi ve bol oksijen ile de beyninizdeki yaşlanmanın etkilerini geciktirir. Spor ayrıca mesaj iletici aracı kimyasalların miktarının artmasına da yardımcı olur.Böylece mesajlar beyin hücrelerinize daha çabuk taşınır. Spor yapmak , zeka ve kavramsal yeteneğinizi olumlu yönde etkiler.

Depresyon ve Anksiyeteyi Azaltır: Spor yapmak önemli duygusal yararlar sağlar. Depresyonu anksiyeteyi (endişe) ve diğer psikolojik sorunların şiddetini yok eder. Yapılan araştırmalar spor yapmanın depresyonu en aza indirdiğini göstermektedir. Ayrıca spor yapmak bireylerin kendilerini daha mutlu hissetmelerini de sağlamaktadır. Düzenli spor alışkanlığı strese karşı vücdunuzun verdiği aşırı kontrolsüz ve zararlı cevabı azaltır.

Diyabet ve Kanserden Korur: Spor yapmak ; vucudunuzun ensüline duyarlılığını arttırır. Ensüline karşı duyarlılığın artması ile kan şeker seviyesi düşer. Böylece pankreas bezinde yeniden ensülin yapımına gerek duyıulmaz. Aktif insanların, genetik olarak hastalığa yatkın olsalar dahi, Tip II diyabet hastalığına yakalanma riskleri azdır. Diyabet belirtileri ortaya çıksa bile egzersiz, bu belirtilerin yaşlandırıcı etkilerini azaltır ve yavaşlatır. Egzersiz şeker hastalığında kan şekeri ayarını da kolaylaştırmaktadır. Düzenli ve ılımlı egzersiz alışkanlığı kalın bağırsak kanserine yakalanma riskini azaltabilir. Düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı prostat kanserinin önüne geçilmesinde faydalı olabilir. Aynı şekilde meme kanserini de önleyebileceği öne sürülmektedir.

Pozitif bir Bakış Açısı Kazandırır: Spor yapmak ; kendinize olan saygınızın artmasını, olaylara karşı daha az sinirli ve daha çok hoşgörülü olmanızı sağlayabilir. Kendinizi daha genç ve daha formda hissetmenize yardımcı olur. Kas gücünüzün artması kendinize ve çevrenize daha pozitif (olumlu) bir bakış açısıyla yaklaşmanızı sağlayacaktır.

Yorgunluğu Azaltır: Spor yapmak, yorgunlukla savaşmanıza yardımcı olur. Enerji seviyenizi arttırarak, kendinizi daha iyi ve daha güçlü hissetmenize yardımcı olur. Yorgunluk tedavisinde spor yapmak en güçlü ilaçlardan biri olarak kabul edilmektedir.

Diğer Yazılar
Plates'in Faydaları
Boks Hakkında Önemli Bilgileri
Masajın Faydaları
SPA Nedir?
Spor yapmak neden önemli ?
Yüzmenin 10 Faydası